ghazi
03 بهمن 1401 - 19:03

یونان از رهگیری پهپاد ترکیه در شرق دریای اژه خبر داد

وزارت دفاع یونان امروز اعلام کرد که یک فروند پهپاد ترکیه در شرق دریای اژه از سوی آتن رهگیری شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه از کاثیمرینی، وزارت دفاع یونان امروز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که یک فرود پهپاد متعلق به ترکیه با ورود به منطقه اطلاعات پرواز این کشور، حریم هوایی آتن را نقض کرده است.

بر اساس اعلام این رسانه، این پهپاد بدون ارائه برنامه پروازی خود بر فراز جزیره «کاندلیوسا» (Kandelioussa) در شرق دریای اژه به پرواز درآمده و حریم هوایی یونان را در ساعت ۱۱:۳۹ شب گذشته (به وقت محلی) نقض کرد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع یونان در این خصوص آمده است: پهپاد مذکور از سوی یگان‌ های شناسایی طبق قوانین بین‌ المللی شناسایی و رهگیری شد.

این در حالیست که در این خبر به نوع این پهپاد اشاره‌ ای نشده است.

در ارتباط با روابط میان دو کشور یونان و ترکیه، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه چندی پیش طی سخنانی در نشست خبری سلسله «دیدارهای شهری ۲۰۲۳» حزب حاکم عدالت و توسعه در «توکات» اعلام کرد: برای حمایت از حقوق و قوانین کشورمان هم در میدان و هم بر سر میز تمام توان خود را به کار می بریم. در این زمینه از یک سو رایزنی ها و از سوی دیگر درباره اعتمادسازی و رویه‌ های مختلفی مورد بحث قرار گرفته؛ اما متاسفانه پاسخ مثبت همسایه‌ مان یونان به هیچیک از اینها جواب مثبت نداده است. از یونان دعوت می کنیم که از رویکرد آشتی‌ ناپذیر و تحریک‌ آمیز خود دست بردارد. ما صمیمانه دست دوستی دراز کرده‌ ایم، در گرفتن این دست دوستی درنگ نکنید.

«ابراهیم کالین» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز در هفته های پیش در سخنانی به یونان هشدار داده بود که اگر بخواهد آب های سرزمینی خود به ۱۲ مایل دریایی اطراف جزیره «کرت» گسترش دهد، با «تبعات جدی» آن مواجه می شود.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه در این ارتباط گفته بود: ترکیه حتی گسترش قلمرو دریایی یک مایلی را نیز نمی پذیرد.

روابط این دو کشور همسایه و عضو ناتو مدت‌هاست که تیره و تار بوده و طرفین بر سر مجموعه‌ ای از مسائل با یکدیگر اختلاف دارند که از جمله آن می‌توان به مناقشات قلمرویی بر سر دریای اِژه و همچنین حق اکتشاف در مدیترانه شرقی اشاره کرد. آتن و آنکارا در نیم‌قرن گذشته سه بار در آستانه جنگ قرار گرفتند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 993530